head
Hľadať:
Vyhľadávanie nehnuteľností
  -     €
min
max
  -   m2
min
max
Kritériam vyhovuje 11 ponúk.

Solárne panely – ušľachtilá forma výroby elektrickej energie

Solárne panely sú skvelou alternatívou v prípade, že vám záleží na životnom prostredí ale aj vašej peňaženke. Bežná domácnosť môže vďaka nim ročne ušetriť až do 30% nákladov na elektrinu pričom návratnosť je kratšia ako životnosť solárnych panelov, ktorá sa odhaduje na 15 až 20 rokov.

Rozhodovanie či kúpiť solárne panely vám uľahčí fakt, že si ako domácnosť môžete nárokovať na dotáciu od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá udeľuje príspevky na kúpu solárnych panelov kategórie ON GRID, ktoré sú pripojené priamo na verejnú rozvodnú sieť prevádzkovanú príslušnou distribučnou spoločnosťou. Vďaka tomu viete využívať elektrickú energiu aj pri nie práve ideálnom počasí alebo nízkej hladine slnečného žiarenia. A naopak nadbytočne vyrobenú elektrinu, ktorú nazhromaždíte počas slnečných dní, viete do siete odovzdať.

Solárne panely vyrábajú jednosmerný elektrický prúd, zatiaľ čo domácnosť a spotrebiče v nej fungujú na striedavom elektrickom prúde. O premenu jednosmerného na striedavý prúd sa stará menič.

Solárne panely sú ušľachtilejším spôsobom ako živiť vašu domácnosť elektrickou energiou, vyrábajú totiž elektrinu nie teplo ako bežné elektrárne. Okrem toho neprodukujú emisie alebo hluk a nepotrebujú žiadnu zložitú údržbu. Čo je podstatná informácia pri predaji nehnuteľnosti vybavenej solárnymi panelmi je fakt, že tieto zvyšujú jej hodnotu a kvalitu.

Samozrejme každé pre má aj svoje proti. Medzi hlavné nevýhody určite patria vyššie vstupné investičné náklady. Ďalej treba počítať s tým, že nazbieraná elektrická energia sa musí niekde uskladniť, toto majú za úlohu batérie, ktoré sa vybíjajú určitou rýchlosťou v závislosti od použitia elektrickej energie pričom nabiť ich trvá väčšinou dlhšie ako vybiť. Tento problém riešia vysokokapacitné batérie, ktorých cena nie je zatiaľ pre bežného spotrebiteľa taká ideálna ale keďže oblasť zelenej energie sa posúva neustále dopredu, môžeme čakať aj tu v priebehu pár rokov dostupnejšie ceny. V neposlednom rade kedy si treba kúpu solárnych panelov premyslieť je ich náročnosť na relatívne veľkú plochu strechy orientovanej jedným smerom tak, aby sa panely výkonnostne navzájom neovplyvňovali.

Solárne panely a zelená energia ako taká sú vynikajúcim spôsobom ako si z obyčajnej domácnosti spraviť inteligentnú (smarthome). V praxi to znamená, že môžu byť pripojené do centrálnej online platformy, ktorá je tak schopná poskytovať okamžitý prístup k informáciám o zariadení, jeho výkone a produkcii a manažovať fotovoltické zariadenie kedykoľvek, odkiaľkoľvek a cez akékoľvek zariadenie ako napríklad počítač, tablet či smartfón.

Ak o tomto zdroji obnoviteľnej energie uvažujete, mali by ste pri výbere dodávateľa dávať pozor na to, aby bola cena kompletná a obsahovala všetky položky nutné pre úspešnú inštaláciu a prevádzku systému. Ide o konštrukciu na upevnenie panelov na šikmú alebo rovnú strechu, kábel pre fotovoltiku, konektory, istenie a menič.

Zdroj: venergetike.sk

makler
Zdieľaj:
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť