head
Hľadať:
Vyhľadávanie nehnuteľností
  -     €
min
max
  -   m2
min
max
Kritériam vyhovuje 11 ponúk.

Prísť do Viedne vlakom bude pre návštevníka zážitok

Hlavná vlaková stanica vo Viedni dostala nové futuristické a moderné krivky, vďaka ktorým sa ju oplatí navštíviť a pokochať sa. Autormi tejto architektúry, ktorá patri medzi najmodernejšie vlakové stanice v Európe sú viedenské ateliéry Ernsta Hoffmanna a Alberta Wimmera, pričom o návrh pôsobivej "cik-cakovitej" strechy sa postaralo štúdio Theo Hotz Partner.

 

vlaková stanica vo viedni interiér

 

Wien Hauptbahnhof bola dlho nevyhovujúcou pre svoje zložité riešenie vlakovej dopravy. Cieľom bolo návštevníkom Viedne ale aj tým, pre ktorých je Viedeň iba prestupná zastávka zjednodušiť orientáciu a vyhovieť komfortu, ktorý je dnes štandardom vo väčšine metropol Európy. Riešením bola rekonštrukcia, ktorá sa zrealizovala na miestach dvoch koncových nástupíšť Ostbahnhof a Südbahnhof.

 

vlaková stanica vo Viedni vstup

 

Vynovená hlavná stanica sa môže popýšiť piatimi nástupišťami a celkovo desiatimi koľajami. Cieľom architektov bolo vytvoriť dojem moderného ale pritom industriálneho dizajnu, ktorý sa k vlakovej doprave ako takej hodí. Dôraz bol kladený na vzdušnosť a dostatok prirodzeného svetla, takže klaustrofóbie sa báť netreba :).

 

Vlaková stanica Viedeň architektúra strecha

 

Stanica má rozlohu 190 hektárov. Autori projektu majú ambíciu spraviť Viedeň hlavnou križovatkou Európy, čo sa im týmto veľkým projektom určite darí. Prispieť k tomu má spojenie so všetkými dôležitými traťami a aj viedenským letiskom Schwechat.

 

vlakova stanica Viedeň nástupište

 

Modernizácia sa dočkala aj okolia stanice, kde vyrastajú nové administratívne ale aj bytové priestory. Vďaka tomuto by malo pribudnúť približne 22 tisíc nových pracovných miest. Dôvod na radosť by mali mať aj mladé rodiny. Stanica sa totiž cestami a cyklotrasami spojí s centrom Viedne s nákupnými centrami, škôlkami a školami.

 

Vlaková stanica Viedeň nákupné centrum

 

Projekt nezabudol ani na parkovanie pre autá alebo cyklistov :). Stanica obsahuje garáže a úschovne pre bicykle. Ak si chcete nakúpiť a nechce sa vám behať po Viedni, vašu potrebu vám splní viacposchodové nákupné centrum priamo v budove hlavnej stanice.

 

Vlaková stanica Viedeň hlavná hala

 

Stanica sa môže pochváliť aj prívlastkom EKO. Autori sa snažili maximálne využiť geotermálnu a slnečnú energiu vďaka čomu dosiahli maximálnu možnú energetickú účinnosť.

 

Vlaková stanica Viedeň čakacia hala

 

Výstavba samotnej stanice trvala 8 rokov, ale ako to býva pri takýchto veľkých projektoch, práce ešte stále prebiehajú a svojho kompletného dokončenia by sa mala stanica dočkať v roku 2021, pričom cena projektu sa pohybuje okolo 1 miliardy eur.

Foto: hauptbahnhof-wien.at, www.porr-group.com, www.sixt.at, www.pittel.at

makler
Zdieľaj:
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť