head
Hľadať:
Vyhľadávanie nehnuteľností
  -     €
min
max
  -   m2
min
max
Kritériam vyhovuje 12 ponúk.

Keď je toho na vašu strechu už príliš

Pre ľudí, ktorí žijú v meste táto téma nie je až taká zaujímavá. Ak však máte dom alebo chatu vyššie položených oblastiach určite je dobré vedieť, kedy je snehu na Vašej streche už príliš. Bohužiaľ jednoduchá odpoveď neexistuje. Hlavné je si všímať znaky preťaženia strechy, ktoré rozoberiem podrobnejšie v tomto článku.
 
 
riziko poškodenia strechy pod náporom snehu
 
 
Najprv by ale bolo možno dobré povedať si čo je vlastne strecha. Je to komplex konštrukčných prvkov ako sú krokvy, väzníky, priečky a strešná krytina. Či strecha dokáže udržať  zaťaženie bez poškodenia alebo nie, závisí hlavne na hĺbke a hustote snehovej pokrývky a tak isto aj na hĺbke a rozstupe krokiev a väzníkov. Medzi ďalšie faktory patrí sklon, textúra strešnej krytiny a tvar strechy.
 
 
 
 
Ideálna je šikmá strecha s hladkým a strmým povrchom (sneh ľahko skĺzne) a malým rozstupom krokiev (kvôli sile strechy). Naopak riziko poškodenia strechy zaťažením narastá čim je sklon strechy nižší, tak isto situáciu vie skomplikovať aj silný vietor. Ak máte striech viac pri sebe (garáž + dom alebo veranda + dom) je možné, že strechy týchto dodatočných stavieb nemajú ani poriadnu konštrukciu a teda sú oveľa viac náchylnejšie na poškodenie, o to viac ak je hneď vedľa strmá strecha, z ktorej sa sneh dostáva priamo na strechu garáže alebo verandy.
 
Minimálne raz za rok sa oplatí strechu kontrolovať. Jednak môžu byť popraskané krokvy z predošlej nádielky snehu ale do hry prichádzajú aj iné hrozby ako sú pleseň poprípade iné poškodenia plášťa strechy napr. po krúpovej smršti. Ak vidíte, že po nasnežení sú krokvy prehnuté pod ťarchou snehu, je dobre toto konzultovať so statikom a následne spevniť strechu.
 
Ak sa chcete preventívne vyhnúť akýmkoľvek komplikáciám s poškodením strechy následkom zaťaženia snehom, jednoducho stačí po silnejšom snežení sneh zo strechy odstrániť preč napríklad strešnými hrabľami. Ale pozor! Cieľ nie je odstrániť zo strechy úplne všetok sneh, iba jeho väčšinu. Vyhnete sa tak poškodeniu strechy vlastnou vinou.
 
 
strešné hrable
 
 
Aj keď sneh komplikuje život Vám a Vašej streche, je väčšina striech postavených tak, aby vydržali záťaž snehovej pokrývky, ktorá dokonca presahuje ich limity. Je ale dobré vždy vedieť, že riziko poškodenia existuje a radšej sa mu vyhnúť skôr ako si vypýta daň na Vašom dome a peňaženke.
makler
Zdieľaj:
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť