head
Hľadať:
Vyhľadávanie nehnuteľností
  -     €
min
max
  -   m2
min
max
Kritériam vyhovuje 18 ponúk.

Jal Mahal: Vodný palác v Jaipure

Ponorený vo vodách vodnej nádrže v „ružovom meste“ Jaipur v Indii je postavený krásny mramorový vodný palác Jal Mahal.

O jeho histórií sa toho veľa nevie okrem faktu, že bol postavený panovníkom Maharaja Madho Singh v 18. storočí a mal slúžiť hlavne na rôzne lovecké slávnosti. Neskôr ho jeho syn Madho Singh II rozšíril vybudovaním nádvoria. Po čase sa prestal využívať a po dve storočia ostal zanedbaný až do roku 2000 keď prešiel renováciou.

Jal Mahal je zaujímavou stavbou. Nie je to úplne palác, pretože v ňom nie sú žiadne miestnosti, v ktorých by ste mohli prenocovať. Jediným obývateľným miestom je terasa so záhradou, po ktorej sa Maharaja dlhé hodiny nerušene prechádzal. Palác je 5 poschodový pričom nad vodou je iba vrchne poschodie. Zvyšné štyri sú väčšinu času ponorené.

Jal Mahal je spojením rôznych architektonických štýlov ako Rajput a Mughal, ktoré sú veľmi rozšírené v celej Indii. Štýl Rajput je prevažne inšpirovaný Hinduistickou architektúrou, pričom Mughal je výrazne ovplyvnený Islamskou a Perskou architektúrou. Chodby a komnaty na prvom poschodí sú bohato vyzdobené krásnymi maľbami. Na terase palácu je záhrada s klenutými pasážami. Na každom rohu paláca sú osemuholníkové veže s elegantnými kupolami. V strede terasy je v Bengálskom štýle vybudovaný obdĺžnikový pavilón s názvom Chhatri.

Vodná nádrž Man Sagar, v strede ktorej Jal Mahal stojí bola vybudovaná v roku 1610 panovníkom Raja Man Singh ako odpoveď na akútny nedostatok vody, ktorá trápila jeho štát na konci minulého storočia. Aby sa zabránilo opakovaniu tejto situácie, tak Raja Man Singh objednal vybudovanie vodnej priehrady cez rieku Dharbawati spolu s nádržou Man Sagar, aby bolo kde skladovať zásoby vody. Dlhé desaťročia táto vodná nádrž zásobovala obyvateľov Jaipuru vodou na pitie, pre zavlažovanie a zároveň bola domovom veľkého množstva druhov vtáctva.

V poslednom storočí sa táto nádrž stala skládkou nespracovaného odpadu a priemyselných chemikálií. Špinavá voda a smrad držia turistov ďaleko od tejto nádhernej pamiatky.

V roku 2004 sa rozhodla súkromná firma, že situáciu zmení a rozhodla sa premeniť celé miesto na atraktívnu destináciu pre turistov. Počas posledných desiatich rokov bola spoločnosť zavalená kopou roboty s čistením nádrže a obnovou paláca čo prinieslo pozitívne výsledky. Zvýšila sa kvalita vody a tak isto sa späť nasťahovala aj zvieracia ríša.

Jal Mahal nie je ešte stále otvorený pre turistov, no výhľad na palác si viete vychutnať z loďky, ktorá vás prevezie po nádrži.

ZDROJ: www.amusingplanet.com

makler
Zdieľaj:
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť