head
Hľadať:
Vyhľadávanie nehnuteľností
  -     €
min
max
  -   m2
min
max
Kritériam vyhovuje 18 ponúk.

HISTÓRIA BRATISLAVY: Most SNP

V Bratislave je rozhodne dostatok zaujímavých miest, na ktoré by ste mali povinne zavítať, či už ste domáci alebo návštevník. Jedným z takých je nepochybne Most SNP, ktorý je ikonou Bratislavy už viac ako 44 rokov a jeho autormi sú architekti J.Lacko, L.Kušnír, I.Slameň a inžinieri A.Tesár. a J.Zvara.

Najdominantnejší z mostov cez rieku Dunaj sa začal stavať v roku 1967 a jeho stavba trvala 5 rokov. Málokto však vie, že sme mohli v hlavnom meste jazdiť po úplne inom moste. Pôvodne sa totiž návrh pätice slovenských autorov v medzinárodnej súťaži umiestnil až na 4. mieste. Ekonomické dôvody však prinútili vtedajších hodnostárov konať inak. A tak mohol vyrásť dnešný Most SNP, ktorý sa v roku 2001 stal mostnou stavbou 20. storočia.

Svoje meno Most SNP ako ho poznáme dnes, nemal počas celej svojej existencie. Okolo pomenovania sa viedla veľká diskusia. Súčasný názov niesol do roku 1989, potom sa premenoval na Nový most, aj keď je druhý najstarší v Bratislave. V roku 2012 pri príležitosti 40. výročia otvorenia mosta a 68. výročia Povstania mu vrátili pôvodný názov.

K tomu, aby mohol vzniknúť bolo potrebné urobiť určité zmeny na brehu okolo bratislavského hradu. Za obeť muselo padnúť podhradie a stará židovská štvrť, kde sa neskôr vybudovala cesta vedúca k mostu. Hlavný dôvod stavby tohto mostu bol podporiť rozvoj vtedy novej bratislavskej štvrte - Petržalka. Svojou konštrukciou sa zaradil medzi najvýznamnejšie mosty na Slovensku. Táto stavba zaujala natoľko, že sa ňou rozhodli inšpirovať v lotyšskej Rige, kde postavili jeho kópiu s prívlastkom Gorkého.

Most SNP charakterizujú viaceré unikáty. Ako jediný v Bratislave je zavesený na oceľových lanách a nemá žiadny pilier v prúde rieky. Hornú časť mostu tvoria štyri jazdné pruhy pre mestskú a osobnú dopravu a dolná je určená pre chodcov a cyklistov. V súčasnosti po ňom denne prejde priemerne 15 000 áut a stovky chodcov.  Vo vnútri konštrukcie mosta je potrubie s pitnou vodou, ktorá zásobuje Staré mesto.

To, čo robí tento most asi najunikátnejším spomedzi ostatných je vyhliadková veža s reštauráciou UFO (pôvodne Bystrica) s dvomi barmi a s kapacitou 200 osôb, ktorá bola uvedená do prevádzky 26. augusta 1972. Dostanete sa do nej s výťahom v ľavom pilieri, ktorý vás za 45 sekúnd vyvezie z nuly do výšky 95 metrov s dohľadom do vzdialenosti až 100 km za pekného počasia. Pravý pilier má tak isto svoje využitie, nachádza sa v ňom núdzové schodisko so 430 schodmi.

Reštaurácia prešla v roku 2003 dvojročnou modernizáciou, pri ktorej bola zrekonštruovaná vyhliadka aj pôvodný interiér. Pod modernú, minimalistickú a funkčnú rekonštrukciu sa podpísali M.Maličevič, V.Krajčovič a D.Čečetka. Vyhliadková veža bola pre verejnosť znovuotvorená presne 15.júna 2005.

Dnes má UFO svoje výsostné postavenie medzi prestížnymi bratislavskými reštauráciami. Súčasťou menu je aj lokálne 7 chodové degustačné menu, ktoré je možne objednať si spoločne s degustáciou vín, piva alebo koktailov.

Vďaka svojmu osobitému konštrukčnému riešeniu v spojení s vysokou reputáciou reštaurácie UFO sa stal Most SNP neodmysliteľnou súčasťou panorámy Bratislavy objavujúcej sa na väčšine pohľadníc z nášho hlavného mesta a neustále sa teší záujmu domácich aj zahraničných návštevníkov.

ZDROJ: www.slovakia360.com, www.novycas.sk, www.u-f-o.sk, en.wikipedia.org

makler
Zdieľaj:
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť